вторник, декември 18, 2018
Почетна Автори Вести од Радио Гевгелија

Радио Гевгелија

222 Вести 0 КОМЕНТАРИ

Трка “За Ѓурѓица”

Претседателката на Асоцијацијата за пулмонална хипертензија ,,Момент Плус’’ Ѓургица Ќаева денес на градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков му оддаде Благодарница...

Работна средба во (Ќустендил) Бугарија

Градоначалникот на општина Гевгелија денес во Техничкиот секретаријат на ИПА - ППС оствари средба во Ќустендил, Бугарија, со директорот Николај Дочев, а...

Вечер за паметење со Македонската Опера и Балет

Во Гевгелија се случи несекојдневен настан – Гала концерт на Македонската опера и балет, кој привлече голем интерес и воодушевување кај гевгелиската...

Денеска е голем празник се слави првиот Господов апостол: Ова се народните верувања за...

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 ноември.Денеска е Св. апостол Андреј Првоповикан.Свети Андреј беше по професија рибар, како повеќето...

PIPI НЕКОГАШ , PIPI ДЕНЕС

PIPI НЕКОГАШ , PIPI ДЕНЕС

Општина Струмица го одбележа„Св. 15 Тивериополски Свештеномаченици“

Градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков и шефот на кабинетот на градоначалникот...

Два пара возови на релација Гевгелија-Скопје!

Во 2019 година меѓу Скопје и Гевгелија ќе сообраќаат само два пара возови, со поаѓање од метрополата во 6:25 и 16:55 часот, се...

Планинарскиот клуб Кожуф Гевгелија еден од најдобрите во Македонија

Во неделата 09.12.2018 година Здружението Планинарски Спортски Клуб КОЖУФ Гевгелија од Федерацијата на...

УТРЕВЕЧЕР ВО ГЕВГЕЛИЈА УМЕТНИЧКИ СПЕКТАКЛ “ГАЛА КОНЦЕРТ” на Македонската Опера и Балет

Македонската опера и балет утревечер ( среда), гостува во Гевгелија со Гала концерт. На концертот што ќе се одржи во Народниот театар...

Владата на РМ и исплати на општина Гевгелија 60,7 милиони денари за санирање на...

Владата на Република Македонија и одобри на општина Гевгелија 60,7 милиони денари за плаќање на стари долгови кон доверителите. Општина Гевгелија изминатиов период исплати 17%...