Почетна Автори Вести од Радио Гевгелија

Радио Гевгелија

237 Вести 0 КОМЕНТАРИ

Општина Струмица го одбележа„Св. 15 Тивериополски Свештеномаченици“

Градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков и шефот на кабинетот на градоначалникот...

Два пара возови на релација Гевгелија-Скопје!

Во 2019 година меѓу Скопје и Гевгелија ќе сообраќаат само два пара возови, со поаѓање од метрополата во 6:25 и 16:55 часот, се...

Планинарскиот клуб Кожуф Гевгелија еден од најдобрите во Македонија

Во неделата 09.12.2018 година Здружението Планинарски Спортски Клуб КОЖУФ Гевгелија од Федерацијата на...

УТРЕВЕЧЕР ВО ГЕВГЕЛИЈА УМЕТНИЧКИ СПЕКТАКЛ “ГАЛА КОНЦЕРТ” на Македонската Опера и Балет

Македонската опера и балет утревечер ( среда), гостува во Гевгелија со Гала концерт. На концертот што ќе се одржи во Народниот театар...

Владата на РМ и исплати на општина Гевгелија 60,7 милиони денари за санирање на...

Владата на Република Македонија и одобри на општина Гевгелија 60,7 милиони денари за плаќање на стари долгови кон доверителите. Општина Гевгелија изминатиов период исплати 17%...

Градоначалникот Сашо Поцков ги прими наградените од драмското студио “Дон Кихот”

Градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков денес ги прими наградените актери, режисери и автори на претставата „На здравје“ на драмското студио „Дон Кихот“, кое работи...

Гевгелија го одбележа меѓународниот ден на лица со посебни потреби!

Центарот „Мајка Тереза“ од Гевгелија во соработка со општина Гевгелија, Дневниот центар за лица со посебни потреби, НВО Внимание и Аполонија фондацијата, вчера го...

Гевгелија “ГРАД ДОМАЌИН” на кошаркарскиот натпревар Македонија-Косово .

Поцков, Темелковски и Давитков пред неделниот кошаркарски натпревар Македонија-Косово изјавија: Во Гевгелија очекуваме добра атмосфера, фер навивање и победа на Македонија.

ОБЈАВЕНИ КОНКУРСИ ЗА ФИНАНСИРАЊЕ НА ПРОЕКТИ ОД ОБЛАСТА НА КУЛТУРА И СПОРТ ВО 2019

Општина Гевгелија ги објави годишните Конкурси за финансирање на програми и проекти од областа на културата од интерес на општина Гевгелијаи за финансирање на...

ДОДЕЛЕНИОТ ГЕРМАНСКИ ГРАНТ ОД 2,5 МИЛИОНИ ЕВРА ЌЕ БИДЕ НАМЕНЕТ ЗА ПРОЕКТИ КОИ ОБЕЗБЕДУВААТ...

-Наша цел е средствата од доделениот германски грант да бидат искористени за подобрување на квалитетот на условите за живот на граѓаните во општина Гевгелија,...